Nowoczesne okna, niezależnie od tego, z jakiego tworzywa zostały wykonane, muszą mieć dobre właściwości termoizolacyjne. Na te właściwości bardzo duży wpływ ma rodzaj zastosowanych szyb. Normą jest już wykorzystywane nowoczesnych szyb zespolonych, które coraz lepiej chronią przed niekorzystnymi dla nas stratami ciepła w domu. Obecnie produkowane okna właściwie zawsze wyposażone są w szyby zespolone.
Pod pojęciem szyby zespolonej powinno się rozumieć pakiety szybowe składające się z co najmniej dwóch tafli szkła typu float. Pomiędzy pojedynczymi taflami znajduje się przestrzeń, która wypełniona jest albo powietrzem, albo gazem szlachetnym (np. argonem). Szyby zespolone są bardzo estetyczne, ich funkcje doświetlające w żaden sposób nie są zaburzone, a jednocześnie jest to rozwiązanie, które zdecydowanie poprawia termoizolacyjność całego okna. Termoizolacyjność ta jest wyższa, jeśli przestrzeń pomiędzy pojedynczymi szybami będzie wypełniona właśnie jakimś gazem szlachetnym.
Dlaczego właściwie tak ważne jest zastosowanie dobrej jakości gazu szlachetnego? Przede wszystkim chodzi o to, że np. argon ma większą gęstość niż powietrze. Także i jego przewodność cieplna jest niższa. A to w praktyce oznacza, że jest on dobrym izolatorem. Szacuje się, że zastosowanie argonu w szybach zespolonych obniża współczynnik przewodzenia ciepła o mniej więcej 10% w porównaniu do standardowych szyb. To całkiem sporo! Aby dodatkowo poprawić parametry termoizolacyjne szyb zespolonych stosuje się obecnie specjalne powłoki niskoemisyjne.
Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko, co można zrobić, aby okno miało dobre parametry izolacyjne. Nowoczesne szyby zespolone, które obejmują dwie lub więcej pojedyncze tafle, stosowane są często wraz z wysokiej klasy uszczelkami i profilami okiennymi, które są tak skonstruowane, aby okno jak najbardziej ograniczało straty ciepła w budynku. Tym samym nowoczesne okna z wysokiej klasy pakietami szybowymi mogą spełniać nawet bardzo wyśrubowane normy dla budownictwa pasywnego.