W tej chwili na rynku oferowane są okna zarówno dwu-, jak i trójuszczelkowe. Co prawda na krajowym rynku ciągle jeszcze większą popularnością cieszą się okna dwuuszczelkowe, jednak dość często słyszy się, że wariant trojuszczelkowy, niestety droższy, jest lepszym rozwiązaniem. Jest tak w istocie? Czy rzeczywiście warto zainwestować w nowoczesne okna trójuszczelkowe?
Uszczelki w obecnie produkowanych oknach są albo wciskane albo wtłaczane w profil (a konkretnie w jego szczeliny). Jeśli chodzi o okna z dwoma uszczelkami, jedna z nich znajduje się na przyldze skrzydła, druga natomiast montowana jest na obwodzie ościeżnicy okiennej. W przypadku okien trójuszelkowych dodatkowa uszczelka znajduje się w środkowej części skrzydła.
Nie sposób zaprzeczyć, że uszczelki mają duży wpływ na parametry okien. To od nich zależą: izolacja cieplna, akustyczna, a także wodoszczelność. Oczywiście na wymienione parametry nowoczesnych okien wpływ ma także wielkość samego okna, jego grubość oraz rodzaj konstrukcji. W tym miejscu powinniśmy jednak zaznaczyć, że okna z dodatkową, trzecią uszczelką zapewniają zdecydowanie lepszą izolację, zarówno termiczną, jak i akustyczną. Dodatkowym atutem tego właśnie rozwiązania jest fakt że możliwy jest montaż okuć w strefie ciepłej.
Czy zatem warto inwestować w okna z trzecią uszczelką? Jeśli zależy nam na faktycznym podniesieniu izolacyjności budynku, okna trójuszczelkowe będą dobrym rozwiązaniem. Nie jest to jednak konieczność. Nowoczesne okna z dwoma uszczelkami także mają bardzo dobre parametry techniczne. To bynajmniej nie przypadek, że okna z trzema uszczelkami są coraz popularniejsze w krajach Europy Zachodniej, jak chociażby u naszych zachodnich sąsiadów. Już od kilku lat w Niemczech montuje się okna trójuszczelkowe, często zresztą zamawiane w Polsce (ze względu na niższą cenę).
Montaż okien trójuszczelkowych to inwestycja, która dość szybko się zwraca. Lepsze uszczelnienie okien oznacza w praktyce, że w budynku dochodzi do mniejszych strat ciepła. A to z kolei przekłada się na obniżenie wydatków na ogrzewanie, co zwłaszcza zimą może prowadzić do znacznych oszczędności.