Okna, poza spełnianiem swoich podstawowej funkcji, mogą stanowić także interesującą dekorację domu. W tej chwili można w zasadzie bez ograniczeń zestawiać kształty standardowe z nietypowymi. Niebanalne okna trójkątne lub okrągłe można montować w wielu miejscach. Warto jednak dopasować kształt do konkretnego pomieszczenia. Jakie możliwości mamy do wyboru w tym względzie?
Różne kształty okien
Czysto teoretycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kształty okien. Można wykonać okna okrągłe, trapezowe, półokrągłe, łukowe itd. Pamiętajmy jednak o tym, że takie okna są z reguły produkowane na specjalne zamówienie klienta, a co za tym idzie trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że wyprodukowanie takich okien wymaga zazwyczaj więcej pracy. Przy zamówieniu np. okien łukowych konieczne jest gięcie profili PCV, aby okno uzyskało zakładany kształt. Zwykle czas realizacji także jest nieco dłuższy niż w przypadku okien typowych.
Kiedy warto zainwestować w nietypowe okna?
Okna o niestandardowym kształcie montowane są najczęściej tam, gdzie brak jest miejsca na typowe okno prostokątne. Zresztą okna o nietypowym kształcie mogą być ciekawą ozdobą. Czasami potrzebne jest w jakimś pomieszczeniu doświetlenie – w takim przypadku nieduże trójkątne lub łukowe okno może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Okna trapezowe i trójkątne można spotkać stosunkowo często na poddaszach, gdzie pełnią one funkcje lukarny. w nowoczesnym budownictwie okna o nietypowym kształcie zwykle traktowane są jako swego rodzaju dekoracja.
Ograniczenia techniczne
Niestandardowy kształt stolarki okiennej niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami natury technicznej. Zdarza się, że tego rodzaju okien nie da się całkiem otworzyć albo uchylić. Stąd też już na etapie projektu budynku warto zastanowić się nad praktycznymi aspektami nietypowych okien. Trzeba również mieć świadomość tego, że okna o kształcie innym niż prostokątny często mają niższą dopuszczalną powierzchnię, ze względu ich sposób ich usztywnienia.