Obecnie produkowane okna charakteryzują się bardzo wysokim poziomem szczelności. Szczelność ta ma wiele zalet. Musimy jednak pamiętać o tym, że konieczne są dodatkowe rozwiązania nawiewno-wentylujące, jeśli chcemy mieć pewność, że pomieszczenia naszego domu są odpowiednio wentylowane. To tłumaczy, dlaczego coraz częściej w oknach montowane są nawiewniki.
Brak dodatkowych systemów wentylacyjnych prowadzi do tego, że w pomieszczeniu panuje szkodliwa dla nasze zdrowia wilgoć. Co istotne, kiedy wilgoć względna powietrza przekracza 80%, znacznie wzrasta ryzyko rozwoju grzybów praz pleśni. Nadmiar wilgoci sprzyja również rozwojowi groźnych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Takie dolegliwości, jak: częste alergie, infekcje, poczucie zmęczenia, barak energii, częste bóle głowy itd. mogą wynikać z niedostatecznej wentylacji pomieszczeń.
Rozwiązaniem jest montaż nawiewników okiennych, które zapewniają efektywną wymianę powierza przez cały czas. Jednocześnie w pomieszczeniach, gdzie zamontowano nawiewniki, można bez większych problemów utrzymać właściwy poziom wilgotności. Bardzo ważnym atutem nowoczesnych nawiewników jest fakt, że umożliwiają one efektywną wymianę powietrza, a jednocześnie ich zastosowanie nie prowadzi do utraty energii cieplnej.
W tej chwili na rynku dostępne są różne modele nawiewników. W praktyce oznacza to, że każdy z nas może znaleźć rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom. Można zdecydować się np. na nawiewniki, które sterowane są ręcznie. W tym przypadku można samodzielnie ustawić przysłonę regulatora. Tego rodzaju nawiewniki są w zasadzie najczęściej montowane. Innym rozwiązaniem są nowoczesne nawiewniki sterowane automatycznie. W tym przypadku przesłona nawiewnika sama dostosowuje się do różnicy ciśnień a zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Oprócz tego na rynku dostępne są także nowoczesne nawiewniki higrosterowalne. Tutaj przepływ powietrza zależy od tego, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu. Tego typu nawiewniki posiadają wbudowane specjalne czujniki, które szybko reagują na wszelkie zmiany w poziomie wilgotności powietrza.