Co prawda w wielu nowocześnie urządzonych domach i mieszkaniach rezygnuje się z tego typu dekoracji okiennych jak firany i zasłony, jednakże większość z nas ciągle jeszcze nie potrafiłoby sobie wyobrazić okna bez takich dodatków. Odpowiednio dobrane firany nie tylko są praktyczne, ale także dodają uroku całemu pomieszczeniu.
Przede wszystkim powinniśmy dostosować rodzaj firany do konkretnego okna. Zasada jest prosta. W przypadku okien stosunkowo małych powinno się wybierać firany jasne, które nie posiadają zbyt wielu elementów dekoracyjnych. Wybierając właśnie takie firany, mamy pewność, że nie będą one blokować dostępu do światła słonecznego. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy szukamy firany do dużych okien np. w salonie. W tym przypadku możemy całkowicie kierować się swoimi upodobaniami. Nie ma przeciwwskazań do zawieszenia firan o żywszej kolorystyce czy też z większą ilością ozdób np. falbanek, kokardek itd.
Jeśli firana w oknie ma być nie tylko piękną dekoracją, ale także chronić przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, przy jej wyborze powinniśmy zastanowić się nad tym, do jakiej wysokości firana będzie sięgać. Istotne jest także jej zmarszczenie. Decydując się na zasłony, także musimy zwrócić uwagę na ich rozmiar – optymalne rozwiązanie to takie zasłony, którymi bez problemu można w razie potrzeby przysłonić całe okno.
Przed zakupem firan i zasłon konieczny jest oczywiście precyzyjny pomiar okna. Przede wszystkim mierzymy długość i szerokość okien oraz karniszy. Oczywiście, mierząc długość karnisza, nie bierzemy pod uwagę elementów ozdobnych na jego końcach. Jak długa powinna być sama firana? To zależy do tego, jak bardzo ma być zmarszczona. Zazwyczaj przyjmuje się, że firana powinna być 2-2,5 razy dłuższa niż samo okno. Wtedy można uzyskać najlepszy efekt. W tej chwili coraz częściej oferowane są nam atrakcyjne firany ze specjalną taśma marszczącą, która znacznie ułatwia efektowne upięcie firanki w oknie. Dość popularnymi ozdobami okiennymi są lambrekiny oraz zazdrostki (wieszane w dolnej części okna).