Okna tarasowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością. Tego rodzaju duże przeszklenia pomagają doświetlić wnętrza, świetnie wyglądają także w budynkach w stylu nowoczesnym. Wiele osób, które zastanawiają się nad montażem eleganckich okien tarasowych obawia się jednak, że ich zakup jest związany z bardzo dużymi kosztami. Oprócz tego dochodzi jeszcze fakt, że tafle szkła potencjalnie mogą przyczyniać się do sporych strat ciepła. Jak to właściwie wygląda?
Dlaczego warto zainwestować w okna tarasowe? Mimo że są one dość drogie, duże szklane płaszczyzny dodają niezwykłego, nowoczesnego uroku każdemu budynkowi. To znakomity sposób na efektywny ożywienie elewacji. Duże okna trasowe doświetlą pomieszczenia, dlatego też są one chętnie montowane zwłaszcza w pomieszczeniach reprezentacyjnych. To znakomity pomysł, jeśli okno wychodzi na ogród, las itd.
Od czego zależą ceny okien tarasowych? Zasadniczo jednym z istotniejszych czynników jest materiał, z którego okna te są wykonane. Dość drogie są okna z drewna, aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe. Osoby, które chciałyby na oknach tarasowych nieco zaoszczędzić, powinny zdecydować się na jakiś model z PCW. Oczywiście na cenę okien mają wpływ także i inne czynniki. Chodzi tutaj chociażby o sposób otwierania okien, rodzaj szyb oraz wykorzystywanych w procesie produkcji okuć. Klamki inne niż białe, szprosy, dodatkowe zabezpieczenia antywłamaniowe, szyby o niestandardowych parametrach – to wszystko powoduje, że koszt okien tarasowych może wzrosnąć.
Czy naprawdę trzeba obawiać się strat ciepła, kiedy decydujemy się na okna tarasowe o dużej powierzchni? Zasadniczo izolacyjność cieplna dużych przeszkleń jest gorsza niż izolacyjność ciepłego muru. To jednakże nie znaczy jeszcze, że okna muszą być mostkami termicznymi. Trzeba jednak zastosować nowoczesne rozwiązania, które zapobiegają stratom ciepła w domu. Zalecane są przede wszystkim pakiety szybowe, których współczynnik Ug nie przekracza 0,8 W/(m2.K). Z drugiej zaś strony współczynnik Uw całego okna powinien oscylować wokół 1,0 W/(m2.K).