Kiedy już wybierzemy odpowiednie okna, o odpowiednich parametrach technicznych, warto pomyśleć także o ich niebanalnej aranżacji. W tej chwili mamy wiele możliwości – popularne są zarówno rolety tekstylne, jak i tradycyjne firany i zasłony. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą opcje, należy zacząć do wyboru odpowiedniego karnisza. Takiego, który będzie stabilny i jednocześnie będzie dobrze pasował do wystroju wnętrz w naszym domu.
Obencie możemy znaleźć karnisze zarówno w prostym stylu nowoczesnym, jak i stylizowane na antyczne. Oferowane są karnisze z drewna, tworzywa sztucznego, metalu oraz żeliwa.
Możemy zdecydować się zasadniczo na dwa typy karniszy, a konkretnie na drążki i szyny. Częściej wybieraną opcją są drążki, które zwykle są dość solidnie wykonane. Karnisze tego typu to de facto pręty osadzone na specjalnych uchwytach. Producenci oferują nam karnisze drążki zarówno z drewna, jak i z metalu. Atutem drążków jest ich łatwe użytkowanie – nie ma możliwości, aby zasłony się splątały podczas przesuwania, nic nie może się także zaciąć. Obecnie możemy znaleźć w sklepach różnego rodzaju zakończenia karniszów – od tradycyjnych kul po bardziej dekoracyjne a nawet rzucające się w oczy ozdoby.
Bardziej nowoczesne są karnisze w formie szyny, które montuje się z pomocą wsporników przymocowanych do ściany. Niezależnie od tego, ile wsporników użyto do zamontowania karnisza, w przypadku szyny można z powodzeniem przesuwać zasłony i firany po całej długości karnisza. Minusem jest fakt, że w przypadku tego typu karniszy może niestety dojść do zacinania się żabek.
Jak długi powinien być karnisz? W sklepach znajdziemy drążki i szyny o długości nawet do 250 cm. Oczywiście, jeśli karnisz ma być dłuższy, można po prostu złożyć go z dwóch krótszych drążków. Zasadniczo optymalną długość karnisza możemy określić albo na podstawie długości ściany albo też szerokości okna. Istotne jest jednak, aby karnisz był po obu stronach ok. 20 cm dłuższy niż okno. Dzięki temu mamy pewność, że rozsunięte zasłony nie będą zasłaniać szyby.