Blog

Okna narożne – popularne rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie

Nowoczesne budownictwo cechuje się pewną prostotą form, lekkością konstrukcji i dużymi przeszkleniami. Coraz częściej spotyka sie także duże okna narożne, które wyglądają nowocześnie i jednocześnie umożliwiają wpuszczenie dużej ilości światła do domu. Warto zaznaczyć jeszcze, że okna narożne stylistycznie odciążają konstrukcję budynku, poza tym umożliwiają wpadanie światła z dwóch stron.

Pewnym minusem okien narożnych jest ich relatywnie wysoki koszt. Nie da się niestety zaprzeczyć, że całościowo wykonanie okna narożnego jest droższe niż wykonanie okna standardowego. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Przede wszystkim trzeba odpowiednio zaprojektować okno, zmienić nadproże, wzmocnić strop itd. Koszty dodatkowo wzrastają, jeśli zdecydujecie się na kilka okien tego typu w budynku. Na szczęście okazuje się, że można koszt okna narożnego nieco obniżyć.

Dobrym rozwiązaniem są okna narożne typu fix. Chodzi w tym przypadku o duże, narożne przeszklenia, który nie da się otworzyć. Cena okien typy fix jest nawet o koło 40 procent niższa niż cena okien rozwiernych czy rozwierno-uchylnych. Okazuje się w dodatku, że przystępna cena to tylko jedna z licznych zalet takich okien. Ze względu na fakt, że okna narożne typu fix wstawiane są bezpośrednio w ramę okienną, cechują się bardzo wysokimi właściwościami izolacyjnymi. Mają one zdecydowanie niższy współczynnik przenikalności cieplnej niż okna otwierane. Przy montażu okien typu fix należy pamiętać tak naprawdę o jednej sprawie – można je montować w takich miejscach, gdzie jest do nich wygodny dostęp z zewnątrz (np. na parterze). To konieczne, ponieważ przecież i takie okna trzeba regularnie myć.

Okna narożne to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku nowoczesnych budynków. Tego rodzaju przeszklenia wyglądają rewelacyjnie w domach, które wyróżniają się minimalistyczni, prostymi liniami. Okna narożne wpłyną także na estetykę pomieszczeń wewnątrz domu. Będą wspaniałym dopełnieniem każdego przestrzennego wnętrza. Takie okna sprawdzą się w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego funkcji.

Popularne trendy w projektowaniu okien

Wszyscy wiemy doskonale, że okna mają być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrej jakości okna nie tylko doświetlają pomieszczenia wewnątrz naszego domu, ale także zapewniają odpowiednią izolację cieplną oraz dźwiękową. Jednak nie wolno zapominać i o tym, że okna mają również walory dekoracyjne. To właśnie dlatego producenci dokładają starań, by oferować okna o jak najbardziej estetycznych profilach. Jakie trendy są obecnie najpopularniejsze.

Zwraca uwagę przede wszystkim nowoczesny design. Zresztą jest on uzależniony w dużym stopniu od kształtu ramy okiennej. Warto podkreślić, że na krajowym rynku największą popularnością cieszą się okna z tworzywa sztucznego. Stosunkowo często produkuje się okna z profilami zarówno płaskimi, jak i zaokrąglonymi. Dlaczego? To zabieg stricte estetyczny, który ma dodać uroku oknu. Coraz częściej też stawia się na estetyczne, ale jednocześnie proste osłony okienne. Rolety tekstylne, klasyczne żaluzje w stonowanym kolorze – to wszystko ma wpływ na prezencję okien w Twoim domu.

Kolejnym popularnym trendem, jeśli chodzi o nowoczesne okna, są kolorowe ramy. Jeszcze do niedawna okna plastikowe kupowane były przede wszystkim w wersji białej. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą sie okna z tworzywa sztucznego w różnych niebanalnych kolorach, w tym także i imitujące naturalne drewno. Coraz częściej zamawiane są okna z tworzywa sztucznego z okleiną drewnopodobną, np. złoty dąb lub orzech. Inne często spotykane tonacje kolorystyczne to szczotkowany metal. Generalnie jednak nie ma żadnych ograniczeń. Jak najbardziej można wybrać kolor, który będzie dobrze pasował do konkretnej fasady domu.

Kolejna kwestia, która się zmieniła w ostatnich latach, to rozmiar okien. Coraz popularniejsze są duże okna. Zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie często pojawiają się wielkoformatowe przeszklenia od podłogi aż po sufit. Takie okna gwarantują lepsze doświetlenie wnętrza, poza tym powiększają optycznie pomieszczenie. To znakomite rozwiązanie, jeśli Twój dom znajduje się w pięknej okolicy, obfitującej w malownicze widoki.

Jaki kolor okien wybrać?

Przy wyborze okien trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Oczywiście zdecydowanie na pierwszym miejscu powinny być parametry technicznych okien – to od nich zależą ich właściwości izolacyjne, trwałość, dodatkowe funkcje (np. dodatkowe zabezpieczenia). Pamiętajmy jednak i o tym, że okna to bardzo ważny element fasady także pod względem estetycznym. Dlatego warto zastanowić się nad tym, jaki kolor okien będzie najlepszy.

Od lat bardzo dużą popularnością cieszą się klasyczne białe okna. To uniwersalny wybór. Białe okna z tworzywa sztucznego wyglądają zawsze dobrze, niezależnie od tego, w jakim budynku mają być użytkowane. Wybierając białe okna, warto postawić na oferty sprawdzonych producentów, którzy oferują produkty wysokiej jakości. Jeśli ramy okienne mają się prezentować faktycznie schludnie, powinny być śnieżnobiałe.

Szukasz okien do budynku w stylu nowoczesnym? Twój dom na czarny lub szary dach? W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem będą okna antracytowe lub grafitowe. Tego rodzaju okna harmonijnie wpasują się w bryłę domu, sprawiając, że cała fasada będzie stonowana, ponadczasowo elegancka. Okna grafitowe i antracytowe sprawdzą się także w przypadku dużych przeszkleń zlokalizowanych w pobliżu skupisk zieleni.

Dobrym związaniem są także okna w różnych odcieniach brązu. Okazuje się, że nie tylko drewniane okna mogą być brązowe. Okna w tym kolorze ocieplają wygląd fasady, jednocześnie nadają się zarówno do starszych, jak i nowych budynków. W przypadku budynku w stylu rustykalnym sprawdzą sie okna w odcieniu złoty dąb. Bardzo eleganckie są okna w odcieniu orzecha (ciemny brąz), które tworzą zwykle harmonijną całość z elewacjami w brązach, beżach i kremie.

Obecnie można bez problemu wybrać okna w dowolnym kolorze. Dostępne są ponadto nowoczesne okna dwukolorowe – inne od zewnątrz, inne od środka (coraz częściej wybierane rozwiązanie!). W praktyce oznacza to, że można okno dopasować idealnie do elewacji swojego domu. Profile z PCV mogą być albo barwione w masie albo oklejone folią w wybranym przez klienta kolorze.

Przeciekanie okien dachowych. Jak rozwiązać ten problem?

Okna dachowe to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Jednak warto mieć świadomość, że także i użytkowanie tych okien wiąże się z pewnymi problemami. Chodzi tutaj nie tylko o narażenie na zniszczenie przez grad czy parowanie okien, ale także przeciekanie. Nie da się zaprzeczyć, że okna dachowe są bardziej niż te pionowo montowane narażone na przeciekanie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego właściwie montowane na dachu pakiety okienne są bardziej narażone na przeciekanie? Można to łatwo wytłumaczyć. W tym przypadku mamy do czynienia z oknami, które montowane są pod skosem. W praktyce oznacza to, że deszcz pada bezpośrednio na pakiet szybowy. Przy ściekaniu woda może gromadzić się po prostu w dolnych rejonach ościeżnicy okiennej.

Przyczyny przeciekania okien dachowych mogą być różne. Bywa, że po prostu okna są już na tyle wyeksploatowane, że dochodzi do ich wypaczenia. Zmieniony kształt starych okien to problem, który dotyczy zwłaszcza modeli drewnianych. Drewno jest materiałem, który wchłania wilgoć, co powoduje, że ramy tracą swój pierwotny kształt. W momencie, kiedy okna dachowe przestają przylegać do ramy, dochodzi do przeciekania.

Inną przyczyną przeciekania okien dachowych jest wadliwe wykonanie. Niestety to ciągle bardzo częsty problem! Dlatego warto montaż okien zlecić zaufanej firmie. Do przeciekania okien dachowych może dojść, kiedy nie ma możliwości dodania ocieplenia lub kiedy kołnierz okna został zamontowany w sposób wadliwy. Jak rozwiązać ten problem?

Na początek trzeba oczywiście jednoznacznie stwierdzić, co właściwie jest przyczyną przeciekania okna. Jeśli chodzi o wady w obrębie ramy okiennej, może się okazać, że dobre uszczelnienie za pomocą pianki izolacyjnej lub uszczelek przyniesie spodziewany efekt. Jednak warto zaznaczyć, że taki uszczelnienie to środek doraźny. W niedługim czasie trzeba okno dachowe po prostu wymienić. A co jeśli problem dotyczy elementów uszczelniających, które są po prostu wadliwe? W takim przypadku niezbędna jest oczywiście wymiana kołnierza uszczelniającego.

Parowanie okien. Kiedy może być problemem?

Czy zaparowane szyby okienne to dowód na to, że okna mają jakąś poważną wadę konstrukcyjną? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które miały okazję zetknąć się z tym problemem. Od razu warto podkreślić, że zaparowane szyby po stronie wewnętrznej i zewnętrznej to najczęściej zupełnie naturalne zjawisko fizyczne. Chodzi o skraplanie się pary wodnej. Zaparowane szyby mogą dowodzić problemów z wentylacją w domu.

Wiele osób uskarża się na parowanie szyb po stronie wewnętrznej, tzn. w pomieszczeniu. Najczęściej jest to wynik stosunkowo wysokiej wilgotności powietrza w domu. A ta z kolei może wynikać z niezbyt dobrego systemu wentylacyjnego. Efekt skraplania można łatwo wytłumaczyć. Nie zapominajmy o tym, że szyba to najczęściej najzimniejszy element budynku. Stąd też para wodna, gdy zetknie się z zimną szybą, zaczyna się skraplać. Chcesz rozwiązać ten problem? Zadbaj o dopływ świeżego powietrza. Warto pomyśleć o montażu nawiewników w oknach, na co dzień można rozszczelniać okna. Wskazane jest także regularne wietrzenie.

Zdarza się jednak, że szyby parują także po zewnętrznej stronie. Od czego zależy to zjawisko? Najczęściej takie zjawisko można zauważyć wiosną i jesienią. Wtedy to domy nie są jeszcze ogrzewane, a jednocześnie temperatura nocna na zewnętrz jest stosunkowo niska. Do tego dochodzi poziom wilgotności powietrza. W tym okresie rosę można rano zobaczyć nie tylko na oknach, ale także na trawie czy zaparkowanych samochodach. To zjawisko jak najbardziej naturalne. Większe parowanie można zauważyć najczęściej od strony północnej.

Problemem jest jednak sytuacja, kiedy to para wodna pojawia się wewnątrz pakietu szyb. Para wodna wewnątrz pakietu szybowego jest dowodem na to, że pakiet jest rozszczelniony. W praktyce oznacza to, że Twoje okna w dużym stopniu straciły swoje właściwości termoizolacyjne. Parujące wewnątrz okna to także problem natury estetycznej. Po odparowaniu wody powstają bowiem nieestetyczne zacieki na szybach, których nie można usunąć. Parowanie wewnątrz pakietu szybowego oznacza, że okno należy jak najszybciej wymienić.

Coroczna konserwacja okien. Na co należy zwrócić uwagę?

Dobrej jakości okna z powodzeniem mogą służyć nam przez wiele kolejnych lat. Tego zdania są również fachowcy. Warunek jest jeden – okna należy regularnie konserwować. Najlepiej byłoby po prostu wiosną każdego mroku dokonać dokładnego przeglądu okien. Jeśli jednak jeszcze tego nie zrobiłeś, nic straconego. Możesz to zrobić choćby dzisiaj. Poniżej podpowiemy Ci, co powinien uwzględnić coroczny serwis okien.

Z pewnością należy sprawdzić stan techniczny okuć oraz klamek okiennych. To elementy ona, które są najbardziej narażone na zużycie. Ze względu na fakt, że okucia utrzymują ciężar całego skrzydła, a także chronią przed nieproszonymi gośćmi w domu, ich stan techniczny nie powinien pozostawiać nic do życzenia. Przede wszystkim należy nasmarować wszystkie ruchome części okuć – najlepiej użyć wazeliny technicznej, oleju maszynowego albo smaru silikonowego.

Kolejny element, którego stan należy sprawdzić, to oczywiście uszczelki okienne. To bardzo ważne. Pamiętaj, że szczelne okna przekładają się na mniejsze wydatki z tytułu ogrzewania domu. Trzeba przyznać, że obecnie wykorzystywane w oknach uszczelki wykonane są z wytrzymałych materiałów, zatem warunki atmosferyczne im nie szkodzą. Jednak nadal są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli do takich dojdzie, należy uszczelkę niezwłocznie wymienić.

Zaraz po zimie można zacząć usuwać wszelkie drobne usterki, które zostały stwierdzone już w miesiącach zimowych. Skraplająca się woda pomiędzy pojedynczymi szybami, problem z utrzymaniem optymalnej temperatury, przedmuchy – jeśli zimą zauważysz takie objawy, warto wezwać fachowca, gdy tylko zrobi się cieplej. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie czekaj. Chyba nie chcesz kolejnej zimy borykać się z oknami, które są nie do końca szczelne. Rozszczelnienie pakietu szybowego, deformacja profilu – to mogą być przyczyny.

Bardzo ważnym elementem konserwacji okien w domu jest także dbanie o ich czystość. W tym celu można jak najbardziej zastosować ogólnodostępne środki czyszczące. Do czyszczenia ram okiennych nie wolno stosować rozpuszczalników, nawet w przypadku większych zabrudzeń, ponieważ doprowadzą one do uszkodzenia ramy okiennej.

Jak zabezpieczyć okna przed dziećmi?

Okna to niezbędny element każdego budynki mieszkalnego. Nie dość, że umożliwiają nam odpowiednie doświetlenie pomieszczeń w domu, to jeszcze dają wiele interesujących możliwości aranżacyjnych. Jednak niosą ze sobą także pewne niebezpieczeństwa, zwłaszcza w domach, w których mieszkają dzieci. Nie zapominajmy o tym, że duże przeszklenia to także ryzyko wypadnięcia lub pokaleczenia w przypadku, gdyby dziecko skaleczyło się szkłem.

Jak skutecznie zabezpieczyć okna przed dziećmi? Jeśli szukacie właśnie informacji na ten temat, dobrze trafiliście. Postaramy się pokrótce zaprezentować kilka sensownych rozwiązań.

Chyba wszyscy rodzice przyznają, że przeraża ich sama myśl, ze ich wspinające się na różne powierzchnie dziecko mogłoby samodzielnie otworzyć okno. Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że mogłoby się to źle skończyć. I dlatego też, jeśli macie małe dziecko w domu, zachęcamy Was do wyboru klamek okiennych z kluczem. To proste, a parzy tym skuteczne rozwiązanie, jeśli tylko dziecko nie będzie mieć dostępu do klucza.

Skutecznym, godnym polecenia zabezpieczeniem są także siatki ochronne. Przydadzą się nie tylko do zabezpieczenia okien, ale także i drzwi balkonowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nowoczesne siatki ochronne wykonywane są z materiałów, które nie ulegają odkształceniom na skutek działania zmiennych warunków atmosferycznych. Mimo zmian temperatur, deszczu, upału zachowują stabilną formę. Tego rodzaju siatki doskonale chronią dzieci zarówno przed wypadnięciem, jak i przed utratą ulubionych zabawek. Dużą zaletę tego rozwiązania stanowi fakt, że siatki ochronne dostępne są w wielu różnych kolorach.

Wielu rodziców boi się także skutków potrzaskania szyby. Rozbita szyba może spowodować poważne okaleczenia. Jak się przed tym ochronić? Warto zastanowić się nad ta ewentualnością już na etapie wyboru okien. Na rynku dostępne są już jak najbardziej szyby, które nawet po pęknięciu zostają na miejscu, nie rozsypując się. Tym samym ryzyko skaleczenia się rozbita szyba jest ograniczone do minimum. Takie szyby to bardzo dobre rozwiązanie w każdym domu z dziećmi.

Jak prawidłowo wietrzyć dom lub mieszkanie?

Wbrew pozorom wietrzenie domu wcale nie jest proste. Przynajmmniej nie wtedy, gdy ma ono przebiegać prawidłowo. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że nowoczesne okna są bardzo szczelne, stąd też regularne wietrzenie jest niezbędne.  I to nie tylko wtedy, gdy jest ciepło. Również zimą należy zadbać o odpowiedni obieg powietrza, jednocześnie w miarę możliwości ograniczając straty ciepła. Jak to należy zrobić w prawidłowy sposób?

Jeśli wietrzenie ma być efektywne, należy w pierwszej kolejności zakręcić zawory grzejników w pomieszczeniu, które chcemy wywietrzyć. Dopiero po kilku minutach można otworzyć okna – zaleca się odczekać ok. 5-10 minut. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, kiedy to kaloryfery dalej emitują ciepło, a jednocześnie chłodne powietrze z zewnątrz wpada do domu. Tym samym nie dojdzie do zbędnych strat energii cieplnej.

Zimą powinno sie wietrzyć pomieszczenia w domu krótko i intensywnie. Zdecydowanie odradzamy długotrwałe uchylanie okien. Lepszym rozwiązaniem jest intensywne wietrzenie, które trwa około 4-6 minut. Dlaczego to takie ważne? Ten krótki czas jest w pełni wystarczający do tego, aby zapewnić dopływ świeżego powierza do pomieszczeń. Z drugiej strony przezz kilka minut nie dojdzie do wychłodzenia mebli i ścian, które zakumulowały ciepło. W praktyce oznacza to, że zaraz po zamknięciu okien oddadzą one zgromadzone ciepło. A to znaczy z kolei, że stosunkowo szybko można przywrócić pożądaną temperaturę w danym pomieszczeniu.

Szczególną uwagę w zakresie wietrzenia warto poświęcić kuchni. Nawet, jeśli macie okap w kuchni, nie powinniście zapominać o regularnym wietrzeniu tego pomieszczenia. Oprócz tego warto zadbać o czystość kratek wentylacyjnych, aby powietrze, które będzie wpadało do kuchni, w miarę szybko trafiało do kanału wentylacyjnego.

Właściwe wietrzenie jest bardzo ważne. Jeśli będzie przeprowadzane regularnie i w prawidłowy sposób, przełoży się to nie tylko na oszczędności, ale także i na lepsze samopoczucie domowników. Przekonaj się sam, jakie korzyści przynosi regularne wietrzenie!

Dlaczego warto zamontować duże okna?

Nie da się zaprzeczyć, że duże okna cieszą się coraz większą popularnością. W wielu nowych budynkach mieszkalnych można zaobserwować okna o stosunkowo dużej powierzchni. To jednak nie wszystko. Na popularności zyskują także duże przeszklenia, które dodają całemu budynkowi nowoczesnego wyglądu. Dlaczego właściwie warto zdecydować się na duże przeszklenia? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejszy argument za dużymi oknami w domu to oczywiście więcej światła w budynku. Jeśli zdecydujesz się na duże przeszklenia, w Twoim domu zagości znacząco więcej naturalnego światła, co docenisz na pewno jesienią i zimą. Więcej światła naturalnego pozwoli obniżyć wydatki związane z użytkowaniem lamp i żarówek, poza tym wpłynie pozytywnie na samopoczucie w okresie, kiedy dni stają się coraz krótsze.

Jeśli do tego mieszkasz w okolicy, gdzie powietrze jest czyste, duże okna są tym bardziej godne rozważenia. Dom, które jest wyposażony w duże okna, można łatwo przewietrzyć. A latem można w zasadzie przez cały czas mieć otwarte okna tarasowe. Wielkoformatowe przeszklenia to znakomity pomysł, jeśli Twój dom otoczony jest lasem lub ogrodem – dzięki dużym oknom znajdziesz się bliżej natury.

Przeciwnicy dużych okien często podkreślają, że duże przeszklenia prowadzą do strat energetycznych w budynku. Okna takie maja obniżyć ogólna izolacyjność budynku, wytworzyć mostki termiczne. Okazuje się jednak, że mądrze zainstalowane duże okna można uznać nawet za rozwiązanie energooszczędne. Opłaca się tego rodzaju okna montować od południowej bądź południowo-zachodniej strony. W takim przypadku okna doświetlą dom, a w cieplejsze dnie dodatkowo ogrzeją dzięki naturalnej energii słonecznej.

Za dużymi oknami w domu mieszkalnym przemawia także ich estetyka. Budynek, który zostanie wyposażony w duże przeszklenia, wydaje się być większy, otwarty na ogród. Warto podkreślić, że duże okna pasują nie tylko do nowoczesnego budownictwa. Także w budynkach starszego typu duże przeszklenia będą się znakomicie prezentować.

Przesuwne okna tarasowe – coraz popularniejsze rozwiązanie

Duże przesuwne okna tarasowe coraz częściej pojawiają się w projektach domów mieszkalnych. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Takie okna znakomicie doświetlają wnętrze, pasują do nowoczesnych budynków i w dodatku nadają wnętrzom nowoczesnego charakteru. Co właściwie należy wziąć pod uwagę, kiedy chodzi o wybór okien tarasowych do swojego domu?

Przy wyborze takich okien należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich szeroko zrozumiane parametry techniczne. W tej chwili możemy zdecydować się na okna rozwieralne, uchylne albo uchylno-rozwieralne. Bardzo popularnym rozwiązaniem są klasyczne okna tarasowe przesuwne, które wyglądają doskonale w każdym nowoczesnym budynku i zapewniają wygodę użytkowania.

Wiele osób obawia się, że montaż dużego przeszklenia domu spowoduje, że będzie dochodziło do dość dużych strat ciepła. Czy tak jest w istocie? W tej chwili produkowane są okna o tak dobrych parametrach izolacyjnych, że naprawdę nie ma potrzeby rezygnować z pięknych widoków. Dzięki zastosowaniu sztywnych profili i solidnych systemów okuć możliwe jest już montowanie ciepłych pakietów szybowych również w przypadku okien o dużych wymiarach. W tej chwili możliwe jest skonstruowanie tarasowych drzwi przesuwnych o naprawdę dużych gabarytach – ich szerokość może wynosić nawet do 10 metrów.

Decydując się na okna przesuwne, możesz liczyć na to, że możliwe będzie wykonanie skrzydeł o większych wymiarach niż jest to w przypadku okien rozwieralnych. Możliwe są nawet wymiary: ok. 3000 cm szerokości i 260-270 cm wysokości. To jeszcze nie wszystko. Jeśli wybierzesz okna tarasowe z systemem przesuwnym, okno nawet po otwarciu nie będzie szarpane podmuchami wiatru. Wiele osób zastanawia się, czy otwieranie tak dużych okien nie jest zbyt trudne. Warto zaznaczyć, że obecnie stosuje się nowoczesne okucia, które pozwalają na lekkie przesuwanie okna p szynie. Dotyczy to nawet dużych tafli okiennych, których ciężar jest dość znaczny. Zresztą możliwe jest wyposażenie ruchomego skrzydła okiennego w opcję uchylania. To coraz częściej wybierana możliwość