Blog

Jak prawidłowo wietrzyć dom lub mieszkanie?

Wbrew pozorom wietrzenie domu wcale nie jest proste. Przynajmmniej nie wtedy, gdy ma ono przebiegać prawidłowo. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że nowoczesne okna są bardzo szczelne, stąd też regularne wietrzenie jest niezbędne.  I to nie tylko wtedy, gdy jest ciepło. Również zimą należy zadbać o odpowiedni obieg powietrza, jednocześnie w miarę możliwości ograniczając straty ciepła. Jak to należy zrobić w prawidłowy sposób?

Jeśli wietrzenie ma być efektywne, należy w pierwszej kolejności zakręcić zawory grzejników w pomieszczeniu, które chcemy wywietrzyć. Dopiero po kilku minutach można otworzyć okna – zaleca się odczekać ok. 5-10 minut. Dzięki temu nie dochodzi do sytuacji, kiedy to kaloryfery dalej emitują ciepło, a jednocześnie chłodne powietrze z zewnątrz wpada do domu. Tym samym nie dojdzie do zbędnych strat energii cieplnej.

Zimą powinno sie wietrzyć pomieszczenia w domu krótko i intensywnie. Zdecydowanie odradzamy długotrwałe uchylanie okien. Lepszym rozwiązaniem jest intensywne wietrzenie, które trwa około 4-6 minut. Dlaczego to takie ważne? Ten krótki czas jest w pełni wystarczający do tego, aby zapewnić dopływ świeżego powierza do pomieszczeń. Z drugiej strony przezz kilka minut nie dojdzie do wychłodzenia mebli i ścian, które zakumulowały ciepło. W praktyce oznacza to, że zaraz po zamknięciu okien oddadzą one zgromadzone ciepło. A to znaczy z kolei, że stosunkowo szybko można przywrócić pożądaną temperaturę w danym pomieszczeniu.

Szczególną uwagę w zakresie wietrzenia warto poświęcić kuchni. Nawet, jeśli macie okap w kuchni, nie powinniście zapominać o regularnym wietrzeniu tego pomieszczenia. Oprócz tego warto zadbać o czystość kratek wentylacyjnych, aby powietrze, które będzie wpadało do kuchni, w miarę szybko trafiało do kanału wentylacyjnego.

Właściwe wietrzenie jest bardzo ważne. Jeśli będzie przeprowadzane regularnie i w prawidłowy sposób, przełoży się to nie tylko na oszczędności, ale także i na lepsze samopoczucie domowników. Przekonaj się sam, jakie korzyści przynosi regularne wietrzenie!

Dlaczego warto zamontować duże okna?

Nie da się zaprzeczyć, że duże okna cieszą się coraz większą popularnością. W wielu nowych budynkach mieszkalnych można zaobserwować okna o stosunkowo dużej powierzchni. To jednak nie wszystko. Na popularności zyskują także duże przeszklenia, które dodają całemu budynkowi nowoczesnego wyglądu. Dlaczego właściwie warto zdecydować się na duże przeszklenia? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Najważniejszy argument za dużymi oknami w domu to oczywiście więcej światła w budynku. Jeśli zdecydujesz się na duże przeszklenia, w Twoim domu zagości znacząco więcej naturalnego światła, co docenisz na pewno jesienią i zimą. Więcej światła naturalnego pozwoli obniżyć wydatki związane z użytkowaniem lamp i żarówek, poza tym wpłynie pozytywnie na samopoczucie w okresie, kiedy dni stają się coraz krótsze.

Jeśli do tego mieszkasz w okolicy, gdzie powietrze jest czyste, duże okna są tym bardziej godne rozważenia. Dom, które jest wyposażony w duże okna, można łatwo przewietrzyć. A latem można w zasadzie przez cały czas mieć otwarte okna tarasowe. Wielkoformatowe przeszklenia to znakomity pomysł, jeśli Twój dom otoczony jest lasem lub ogrodem – dzięki dużym oknom znajdziesz się bliżej natury.

Przeciwnicy dużych okien często podkreślają, że duże przeszklenia prowadzą do strat energetycznych w budynku. Okna takie maja obniżyć ogólna izolacyjność budynku, wytworzyć mostki termiczne. Okazuje się jednak, że mądrze zainstalowane duże okna można uznać nawet za rozwiązanie energooszczędne. Opłaca się tego rodzaju okna montować od południowej bądź południowo-zachodniej strony. W takim przypadku okna doświetlą dom, a w cieplejsze dnie dodatkowo ogrzeją dzięki naturalnej energii słonecznej.

Za dużymi oknami w domu mieszkalnym przemawia także ich estetyka. Budynek, który zostanie wyposażony w duże przeszklenia, wydaje się być większy, otwarty na ogród. Warto podkreślić, że duże okna pasują nie tylko do nowoczesnego budownictwa. Także w budynkach starszego typu duże przeszklenia będą się znakomicie prezentować.

Przesuwne okna tarasowe – coraz popularniejsze rozwiązanie

Duże przesuwne okna tarasowe coraz częściej pojawiają się w projektach domów mieszkalnych. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Takie okna znakomicie doświetlają wnętrze, pasują do nowoczesnych budynków i w dodatku nadają wnętrzom nowoczesnego charakteru. Co właściwie należy wziąć pod uwagę, kiedy chodzi o wybór okien tarasowych do swojego domu?

Przy wyborze takich okien należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich szeroko zrozumiane parametry techniczne. W tej chwili możemy zdecydować się na okna rozwieralne, uchylne albo uchylno-rozwieralne. Bardzo popularnym rozwiązaniem są klasyczne okna tarasowe przesuwne, które wyglądają doskonale w każdym nowoczesnym budynku i zapewniają wygodę użytkowania.

Wiele osób obawia się, że montaż dużego przeszklenia domu spowoduje, że będzie dochodziło do dość dużych strat ciepła. Czy tak jest w istocie? W tej chwili produkowane są okna o tak dobrych parametrach izolacyjnych, że naprawdę nie ma potrzeby rezygnować z pięknych widoków. Dzięki zastosowaniu sztywnych profili i solidnych systemów okuć możliwe jest już montowanie ciepłych pakietów szybowych również w przypadku okien o dużych wymiarach. W tej chwili możliwe jest skonstruowanie tarasowych drzwi przesuwnych o naprawdę dużych gabarytach – ich szerokość może wynosić nawet do 10 metrów.

Decydując się na okna przesuwne, możesz liczyć na to, że możliwe będzie wykonanie skrzydeł o większych wymiarach niż jest to w przypadku okien rozwieralnych. Możliwe są nawet wymiary: ok. 3000 cm szerokości i 260-270 cm wysokości. To jeszcze nie wszystko. Jeśli wybierzesz okna tarasowe z systemem przesuwnym, okno nawet po otwarciu nie będzie szarpane podmuchami wiatru. Wiele osób zastanawia się, czy otwieranie tak dużych okien nie jest zbyt trudne. Warto zaznaczyć, że obecnie stosuje się nowoczesne okucia, które pozwalają na lekkie przesuwanie okna p szynie. Dotyczy to nawet dużych tafli okiennych, których ciężar jest dość znaczny. Zresztą możliwe jest wyposażenie ruchomego skrzydła okiennego w opcję uchylania. To coraz częściej wybierana możliwość

Nowoczesne okna do płaskich dachów i zalety tego rozwiązania

W przypadku budynków z płaskimi dachami zdarza się, że nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych okien pionowych. Na szczęście można zdecydować się na zamontowanie okien na płaskim dachu. Domy jednorodzinne z płaskimi dachami są coraz bardziej popularne. Ten fakt można łatwo wytłumaczyć. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii dachy te są bardzo szczelne, a jednocześnie można ich powierzchnię wykorzystać np. jako taras.

Obecnie na rynku dostępne są specjalne okna do dachów płaskich, które są nie tylko funkcjonalne, ale także wyróżniają się bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. W praktyce oznacza to, że dobrze dobrane okna do płaskiego dachu umożliwiają znakomite doświetlenie pomieszczeń w domu i w dodatku ułatwiają przewietrzenie pomieszczeń zlokalizowanych bezpośrednio pod dachem.

Czym właściwie charakteryzują się nowoczesne okna do płaskiego dachu? Od razu warto zaznaczyć, że chodzi o rozwiązania, które zostały specjalnie zaprojektowane. Producenci tego rodzaju okien zadbali o odpowiedni kształt profili skrzydeł i ościeżnicy. Dzięki temu nowoczesne okna do płaskich dachów mają stosunkowo dużą powierzchnię przeszklenia, a tym samym do pomieszczeń pod dachem dociera więcej światła.

Istotne jest to, że dostępne są okna odpowiednie nawet do szczególnych wymagań stawianych budownictwu pasywnemu. Na rynku dostępne są już nowoczesne okna dachowe wyposażone w pakiet czterech szyb, które cechują się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Okna energooszczędne i pasywne to praktyczne rozwiązanie, które skutecznie ogranicza straty ciepła w budynku. A tym samym możliwe są znaczne oszczędności na energii potrzebnej do ogrzania domu jesienią lub zimą.

Zasadniczo można zamówić okna do płaskich dachów w wielu różnych rozmiarach. Bez problemu można dostosować okno do swoich potrzeb. Z racji tego, że dostęp do okien dachowych jest nieco utrudniony, oferowane są zarówno modele otwierane, jak i takie, które służą wyłącznie do doświetlania pomieszczeń. Okna dachowe otwierane można obsługiwać zarówno manualnie lub elektrycznie.

Szyby zespolone. Jakie właściwości ma tego rodzaju szkło?

Obecnie oferowane na rynku okna wyposażone są w szkło zespolone. Chodzi tutaj o szyby składające się z dwóch lub trzech pojedynczych tafli. W chwili obecnej w zasadzie nie produkuje się już innych okien niż te, które wyposażone są w szyby zespolone. Dlaczego? Chodzi o to, że tylko okna z szybami zespolonymi spełniają aktualne wymagania co do izolacyjności.

Szyby zespolone to rozwiązanie bardzo skuteczne, które znacznie ogranicza straty ciepła w budynku. W praktyce oznacza to, że nowoczesne okna pozwalają na znaczne obniżenie wydatków związanych z ogrzewaniem. To istotne zwłaszcza zimowe miesiące. Jak to możliwe, że typowa szyba zespolona osiąga tak dobre parametry izolacyjne? To wynik jej dość charakterystycznej budowy. Jeśli mowa o szybie zespolonej, która składa sie z dwóch pojedynczych tafli, jedna z nich ma warstwę termoizolacyjną, druga natomiast jest wykonana ze szkła float. A to bynajmniej nie wszystko. Aby dodatkowo poprawić izolacyjność okien, wypełnia sie przestrzeń pomiędzy pojedynczymi taflami szkła argonem. Tak zbudowane szyby zespolone znakomicie chronią przed stratami ciepła zimą.

Firmy specjalizujące się w branży okiennej starają się udoskonalać swoje produkty. W zależności od Twoich potrzeby możesz wybrać okno z szybami zespolonymi i ciepłymi ramkami o odpowiednim współczynniku przenikania ciepła. Oczywiście w przypadku okien, których szyba zespolona składa się z trzech pojedynczych tafli, współczynnik ten jest odpowiednio niższy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że szyby zespolone chronią nie tylko przed stratami ciepła, ale także zapewniają bardzo dobrą izolację akustyczną.

Kiedyś w produkcji szyb zespolonych wykorzystywano ramki dystansowe z aluminium. Materiał ten, chociaż ma wiele zalet, nie spełniał swojej roli zbyt dobrze w tym konkretnym przypadku. A to z tego względu, że aluminium dość dobrze przewodzi ciepło, dlatego w obrębie ramki dochodziło do straty ciepła. Z czasem wprowadzono na rynek nowe ramki dystansowe, które ze względu na lepsze parametry izolacyjne zaczęto nazywać „ciepłymi ramkami”.

Jak wybrać odpowiedni parapet wewnętrzny?

Przy wymianie stolarki okiennej koncentrujemy się najczęściej na wyborze samego okna, a później takich dodatków, jak firany, zasłony lub rolety. Warto jednak zwrócić baczną uwagę również i na wybór parapetów wewnętrznych, ponieważ są one de facto wykończeniem całej konstrukcji okna. Ostatecznie to właśnie parapety zabezpieczają ściany przed zemknięciem, gdy pada deszcz, a poza tym osłaniają grzejniki. Co wziąć pod uwagę przy wyborze parapetu wewnętrznego?

Z pewnością należy zastanowić się nad materiałem nowego parapetu wewnętrznego. Najtańszym rozwiązaniem są parapety z plastiku, dostępne w wielu różnych odcieniach. Są one nie tylko bardzo przystępne cenowo, ale także lekkie, łatwe do utrzymania w czystości. Faktem jest jednak, że plastikowe parapety, chociaż funkcjonalne, nie należą do najbardziej eleganckich.

Nie dziwi zatem, że wielu zwolenników mają nadal tradycyjne parapety z naturalnego drewna. Zasadniczo można zdecydować się na parapety z różnych gatunków drewna. Najtańsze to te wykonane z sosny, nieco droższe są parapety bukowe i dębowe, które także cechują się o wiele wyższą wytrzymałością. Parapety z drewna świetnie się prezentują, pamiętajmy jednak, że trzeba je zabezpieczyć farbą lakierem lub woskiem.

Tańszą alternatywą dla drewnianych parapetów wewnętrznych są parapety z płyt meblowych, zarówno z płyt obłogowanych (fornir z naturalnego drewna), płyt MDF, laminowanych oraz płyt wiórowych z laminatem. Dlaczego warto zdecydować się na parapety z materiałów drewnopochodnych? Są to materiały odporne na promieniowane UV, na działanie wilgoci, wpływ temperatury, a także szkodzenia o charakterze mechanicznym.

Jeśli zależy Wam na wyjątkowo trwałych rozwiązaniach, możecie zdecydować się na parapety wewnętrzne z kamienia naturalnego. Okładziny kamienne są bardzo twarde, odporne na szeroko pojęte czynniki zewnętrzne, w tym także na powstawanie przebarwień. Minusem tego rozwiązania jest jednak jego stosunkowo wysoki koszt. Na szczęście na rynku dostępne są tańsze alternatywy dla okładzin kamiennych, jak np. kompozyty, konglomeraty, aglomarmury oraz lastryko.

Jaki wybrać pakiet szybowy do okna?

Okna to poważna inwestycją, którą z pewnością należy dobrze przemyśleć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Materiał ram, izolacyjność cieplna, a także rodzaj pakietu szybowego – te i wiele innych czynników należy wziąć pod uwagę przy wyborze nowych okien. Tym razem chcielibyśmy zaprezentować Wam pakiety szybowe, jakie oferują producenci okien.

Obecnie oferowane są zestawy dwu- i trzyszybowe. Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu ekonomicznym możesz zdecydować się na jednokomorowy zestaw dwuszybowy. Tego rodzaju pakiet to typowe rozwiązanie, które odpowiada podstawowym normom z zakresu izolacji cieplnej oraz akustycznej. Jeśli jednak zależy Ci na podniesieniu parametrów izolujących Twoich okien, wybierz lepiej innowacyjny zestaw składający się z trzech szyb (pakiet dwukomorowy).

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się okna z szybami energooszczędnymi. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na współczynnik Uw, który świadczy o tym, jakie właściwości izolacyjne mają konkretne okna. Im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej okna chronią przed startami ciepła. Dlaczego to rozwiązanie jest godne uwagi? Niższe straty ciepła zimą to także niższe rachunki za ogrzewanie.

Jeśli z kolei mieszkasz w dużym mieście, gdzie panuje dość duży hałas, dobrym rozwiązaniem będą z pewnością okna wyposażone w specjalny pakiet akustyczny. W takich oknach wykorzystywane jest np. szkło grubsze, klejone, przestrzenie między szybami w pakiecie wypełniane są ciężkim gazem itd. – a wszystko po to, aby okna lepiej chroniły przed hałasem. To rozwiązanie idealne, jeśli mieszkasz niedaleko torów kolejowych lub w bliskim sąsiedztwie lotniska.

Warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa, gdy chodzi o wybór odpowiedniego zestawu szybowego do nowych okien. Dlaczego to takie ważne? Nie da się zaprzeczyć, że pakiety szybowe to jeden z najważniejszych elementów każdego okna. To od nich zależy doświetlenie pomieszczenia, a przy tym mają ogromny wpływ na to, czy cała konstrukcja okna jest energooszczędna, antywłamaniowa (ze specjalnymi szybami bezpiecznymi) itd.

Nawiewniki w oknach. Dlaczego warto je stosować?

Obecnie produkowane okna charakteryzują się bardzo wysokim poziomem szczelności. Szczelność ta ma wiele zalet. Musimy jednak pamiętać o tym, że konieczne są dodatkowe rozwiązania nawiewno-wentylujące, jeśli chcemy mieć pewność, że pomieszczenia naszego domu są odpowiednio wentylowane. To tłumaczy, dlaczego coraz częściej w oknach montowane są nawiewniki.

Brak dodatkowych systemów wentylacyjnych prowadzi do tego, że w pomieszczeniu panuje szkodliwa dla nasze zdrowia wilgoć. Co istotne, kiedy wilgoć względna powietrza przekracza 80%, znacznie wzrasta ryzyko rozwoju grzybów praz pleśni. Nadmiar wilgoci sprzyja również rozwojowi groźnych dla naszego zdrowia drobnoustrojów. Takie dolegliwości, jak: częste alergie, infekcje, poczucie zmęczenia, barak energii, częste bóle głowy itd. mogą wynikać z niedostatecznej wentylacji pomieszczeń.

Rozwiązaniem jest montaż nawiewników okiennych, które zapewniają efektywną wymianę powierza przez cały czas. Jednocześnie w pomieszczeniach, gdzie zamontowano nawiewniki, można bez większych problemów utrzymać właściwy poziom wilgotności. Bardzo ważnym atutem nowoczesnych nawiewników jest fakt, że umożliwiają one efektywną wymianę powietrza, a jednocześnie ich zastosowanie nie prowadzi do utraty energii cieplnej.

W tej chwili na rynku dostępne są różne modele nawiewników. W praktyce oznacza to, że każdy z nas może znaleźć rozwiązanie odpowiadające jego potrzebom. Można zdecydować się np. na nawiewniki, które sterowane są ręcznie. W tym przypadku można samodzielnie ustawić przysłonę regulatora. Tego rodzaju nawiewniki są w zasadzie najczęściej montowane. Innym rozwiązaniem są nowoczesne nawiewniki sterowane automatycznie. W tym przypadku przesłona nawiewnika sama dostosowuje się do różnicy ciśnień a zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Oprócz tego na rynku dostępne są także nowoczesne nawiewniki higrosterowalne. Tutaj przepływ powietrza zależy od tego, jaka wilgotność panuje w pomieszczeniu. Tego typu nawiewniki posiadają wbudowane specjalne czujniki, które szybko reagują na wszelkie zmiany w poziomie wilgotności powietrza.

Duże przeszklenia. Wady i zalety tego rozwiązania

Chyba każdy zdążył już zauważyć, że duże okna to częste rozwiązanie w nowoczesnym budownictwie. Dotyczy to nie tylko dużych budynków, ale także domów jednorodzinnych, których właściciele coraz częściej decydują się przynajmniej na jedno duże przeszklenie. Tego rodzaju duże okna wyglądają bardzo atrakcyjnie. Znakomicie pasują do prostych form typowych dla nowoczesnej architektury.

Duże przeszklenia mają wady i zalety. Przede wszystkim rozświetlają całe wnętrze. Dobrym rozwiązaniem (często spotykanym) jest montaż przesuwnych drzwi tarasowych. Jeśli marzy Ci się taras w Twoim domu, a jednocześnie Twoje domostwo znajduje się w pięknej okolicy, duże przeszklenie będzie ciekawą możliwością, która pozwoli Ci cieszyć się pięknymi widokami także w domu. Tego rodzaju duże przeszklenia gwarantują stałą bliskość natury. Trzeba jednak pamiętać i o tym, że duże okna mają pewne wady. W znacznym stopniu ograniczają one prywatność domowników. Decydując się na takie przeszklenia w domu, musisz od razu pomyśleć o zamontowaniu rolet lub zasłon.

Tego rodzaju duże okna bardzo dobrze pasują do prostych brył architektonicznych, które są obecnie popularne. Jednak nie tylko względy funkcjonalne wchodzą w grę przy decyzji o wykonaniu takiego przeszklenia. Takie przeszklenia są wyjątkowo funkcjonalne. Przede wszystkim możemy liczyć na większy dopływ naturalnego światła, które jest o wiele bardziej korzystne dla naszych oczu niż światło sztuczne. Poza tym, korzystając ze światła naturalnego, nie musimy zużywać tak wiele energii elektrycznej. Tym samym duże przeszklenia można uznać za rozwiązanie ekologiczne.

Pewnym minusem dużych przeszkleń są trudności związane z utrzymanie ich w czystości. W tym przypadku chodzi o okna, które sięgają od podłogi po sufit i mają naprawdę duże powierzchnie. Przyda się na pewno profesjonalna pomoc. Trzeba się też liczyć z tym, że na i na takich dużych powierzchniach powstają zacieki np. czy deszczowej pogodzie. Jeśli okna mają zachować swoje walory estetyczne, trzeba pamiętać ich właściwiej pielęgnacji i systematycznie usuwać wszelkie powstałe zabrudzenia.

Nowoczesne okna w nietypowych kształtach

Okna, poza spełnianiem swoich podstawowej funkcji, mogą stanowić także interesującą dekorację domu. W tej chwili można w zasadzie bez ograniczeń zestawiać kształty standardowe z nietypowymi. Niebanalne okna trójkątne lub okrągłe można montować w wielu miejscach. Warto jednak dopasować kształt do konkretnego pomieszczenia. Jakie możliwości mamy do wyboru w tym względzie?

Różne kształty okien

Czysto teoretycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o kształty okien. Można wykonać okna okrągłe, trapezowe, półokrągłe, łukowe itd. Pamiętajmy jednak o tym, że takie okna są z reguły produkowane na specjalne zamówienie klienta, a co za tym idzie trzeba liczyć się z wyższymi kosztami. Trzeba wziąć też pod uwagę fakt, że wyprodukowanie takich okien wymaga zazwyczaj więcej pracy. Przy zamówieniu np. okien łukowych konieczne jest gięcie profili PCV, aby okno uzyskało zakładany kształt. Zwykle czas realizacji także jest nieco dłuższy niż w przypadku okien typowych.

Kiedy warto zainwestować w nietypowe okna?

Okna o niestandardowym kształcie montowane są najczęściej tam, gdzie brak jest miejsca na typowe okno prostokątne. Zresztą okna o nietypowym kształcie mogą być ciekawą ozdobą. Czasami potrzebne jest w jakimś pomieszczeniu doświetlenie – w takim przypadku nieduże trójkątne lub łukowe okno może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Okna trapezowe i trójkątne można spotkać stosunkowo często na poddaszach, gdzie pełnią one funkcje lukarny. w nowoczesnym budownictwie okna o nietypowym kształcie zwykle traktowane są jako swego rodzaju dekoracja.

Ograniczenia techniczne

Niestandardowy kształt stolarki okiennej niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami natury technicznej. Zdarza się, że tego rodzaju okien nie da się całkiem otworzyć albo uchylić. Stąd też już na etapie projektu budynku warto zastanowić się nad praktycznymi aspektami nietypowych okien. Trzeba również mieć świadomość tego, że okna o kształcie innym niż prostokątny często mają niższą dopuszczalną powierzchnię, ze względu ich sposób ich usztywnienia.