Popularne trendy w projektowaniu okien

Wszyscy wiemy doskonale, że okna mają być przede wszystkim funkcjonalne. Dobrej jakości okna nie tylko doświetlają pomieszczenia wewnątrz naszego domu, ale także zapewniają odpowiednią izolację cieplną oraz dźwiękową. Jednak nie wolno zapominać i o tym, że okna mają również walory dekoracyjne. To właśnie dlatego producenci dokładają starań, by oferować okna o jak najbardziej estetycznych profilach. Jakie trendy są obecnie najpopularniejsze.

Zwraca uwagę przede wszystkim nowoczesny design. Zresztą jest on uzależniony w dużym stopniu od kształtu ramy okiennej. Warto podkreślić, że na krajowym rynku największą popularnością cieszą się okna z tworzywa sztucznego. Stosunkowo często produkuje się okna z profilami zarówno płaskimi, jak i zaokrąglonymi. Dlaczego? To zabieg stricte estetyczny, który ma dodać uroku oknu. Coraz częściej też stawia się na estetyczne, ale jednocześnie proste osłony okienne. Rolety tekstylne, klasyczne żaluzje w stonowanym kolorze – to wszystko ma wpływ na prezencję okien w Twoim domu.

Kolejnym popularnym trendem, jeśli chodzi o nowoczesne okna, są kolorowe ramy. Jeszcze do niedawna okna plastikowe kupowane były przede wszystkim w wersji białej. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą sie okna z tworzywa sztucznego w różnych niebanalnych kolorach, w tym także i imitujące naturalne drewno. Coraz częściej zamawiane są okna z tworzywa sztucznego z okleiną drewnopodobną, np. złoty dąb lub orzech. Inne często spotykane tonacje kolorystyczne to szczotkowany metal. Generalnie jednak nie ma żadnych ograniczeń. Jak najbardziej można wybrać kolor, który będzie dobrze pasował do konkretnej fasady domu.

Kolejna kwestia, która się zmieniła w ostatnich latach, to rozmiar okien. Coraz popularniejsze są duże okna. Zwłaszcza w nowoczesnym budownictwie często pojawiają się wielkoformatowe przeszklenia od podłogi aż po sufit. Takie okna gwarantują lepsze doświetlenie wnętrza, poza tym powiększają optycznie pomieszczenie. To znakomite rozwiązanie, jeśli Twój dom znajduje się w pięknej okolicy, obfitującej w malownicze widoki.